579 115-221
Bigos po staropolsku

Wypasiony bigos po staropolsku gotowany 4 dni

Bigos po staropolsku

Pierwszy PRZEPIS od ponad roku musi być porządny, czyli wypasiony bigos po staropolsku DO SŁOIKÓW W TRASĘ, który gotować będę 4 dni. Siedem rodzajów mięs lub wędlin, do tego śliwki suszone, grzybki, szklanka wina i sporo cierpliwości żeby nie zjeść wszystkiego w pierwszy dzień.
Suszone grzyby

Suszone grzyby: koźlarze, podgrzybki i prawdziwki

Wypasiony bigos po staropolsku gotowany 4 dni – słoiki w trasę – skład:

✓ 3kg kapusty kiszonej (po wyciśnięciu kwasu wyszło około 2,5kg)
✓ 60-100 gramów suszonych grzybów
✓ 200 gramów wędzonej lub suszonej śliwki
✓ 0,5kg wołowiny (karczek, rozbratel, antrykot lub łopatka)
✓ 0,5 kg schabu bez kości
✓ 0,5 kg karkówki lub łopatki
✓ 0,5 kg kiełbasy typu toruńskiej lub śląskiej
✓ 0,3 kg wędzonego boczku
✓ 0,2 kg słoniny
✓ 3 udka z kurczaka
✓ 3 duże cebule
✓ 1 szklanka czerwonego wina
✓ przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, jałowiec, kminek, pieprz, sól, wegeta (najlepiej domowej roboty bez soli), przyprawa do bigosu.

Namoczone suszone grzyby

Namoczone suszone grzyby

Wypasiony bigos po staropolsku gotowany 4 dni – słoiki w trasę – przygotowanie:

Grzyby pokruszyć na drobne kawałki i zalać wodą. Udka z kurczaka wyczyścić, zalać wodą, posolić do smaku i dodać pełną łyżkę wegety bez soli (bo jeśli z solą, to wcześniej nie solić) i gotować godzinę od zawrzenia. Kapustę odcisnąć z kwasu, pokroić, wypłukać, zalać wodą, zagotować i odcedzić. Jeśli w trakcie gotowania okaże się, ze kapusta jest za mało kwaśna, to można podlać odciśniętym kwasem, dlatego wolę mocniej wypłukać i potem dolać kwasu niż nie płukać i ugotować za kwaśne. Po ugotowaniu udek wyjąć je do wystygnięcia, a bulionem pozostałym z tego gotowania zalać kapustę i gotować do zawrzenia uważając żeby nie przypalić. W międzyczasie każdy rodzaj mięsa i wędliny pokroić w grubą kostkę. Słoninę wysmażyć na skwarki i na tej słoninie obsmażać mięso. Ja najpierw smażyłem wołowinę do zamknięcia porów, a potem dodałem schab z karkówką i całość smażyłem około 30-40 minut. Usmażone mięso dodać kapusty, wlać wodę z grzybami (najpierw należy spróbować czy woda nie jest gorzka, a gdy jest gorzka to odcedzić grzyby), pokrojone na ćwiartki śliwki, wszystko dobrze wymieszać i dusić na wolnym ogniu. W kolejnym międzyczasie pokroić kiełbasę w talarki i boczek w kostkę i razem podsmażyć na tej samej patelni co mięso. Na końcu posiekać cebule i też podsmażyć, dodać do reszty i co jakiś czas mieszając dusić około 2 godziny. Oczywiście od początku gotowania kapusty z mięsem dodać przyprawy: 5-6 liści laurowych, po 5-10 kulek ziela angielskiego i jałowca, łyżeczkę kminku i pieprzu, przyprawę do bigosu. Po godzinie można sprawdzić czy nie jest za mało słone i ewentualnie dosolić, ale z umiarem, bo kapusta za dwa-trzy dni odda więcej soli niż przyjmie w trakcie gotowania.

Kapusta kiszona

Kapusta kiszona odciśnięta z kwasu i posiekana

Po zakończeniu gotowania wynieść garnek do chłodnego pomieszczenia na 24 godziny. Na następny dzień doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez godzinę. Cykl gotowania u studzenia powtarzać przez 4-5 dni. Na koniec można wszystko zapakować do słoików, zapasteryzować i cieszyć się najlepszym na świecie bigosem w trasie.
Smacznego. 🙂

0,5kg karczku z wołowiny

0,5kg karczku z wołowiny

0,5 kg schabu bez kości

0,5 kg schabu bez kości

0,5kg karkówki

0,5kg karkówki

0,3 kg boczku wędzonego

0,3 kg boczku wędzonego

0,5 kg kiełbasy toruńskiej

0,5 kg kiełbasy toruńskiej

c

0,5 kg kiełbasy toruńskiej

Wędzony boczek pokrojony w kostkę

Wędzony boczek pokrojony w kostkę

Wytapanie słoniny

Wytapianie słoniny

Leave a Reply

Related Post