Pierwszy PRZEPIS od ponad roku musi być porządny, czyli wypasiony bigos po staropolsku DO SŁOIKÓW W TRASĘ, który gotować będę 4 dni. Siedem rodzajów mięs lub wędlin, do tego śliwki suszone, grzybki, szklanka wina i sporo cierpliwości żeby nie zjeść wszystkiego w pierwszy dzień.
Wypasiony bigos po staropolsku gotowany 4 dni – słoiki w trasę – skład:
✓ 3kg kapusty kiszonej (po wyciśnięciu kwasu wyszło około 2,5kg)
✓ 60-100 gramów suszonych grzybów
✓ 200 gramów wędzonej lub suszonej śliwki
✓ 0,5kg wołowiny (karczek, rozbratel, antrykot lub łopatka)
✓ 0,5 kg schabu bez kości
✓ 0,5 kg karkówki lub łopatki
✓ 0,5 kg kiełbasy typu toruńskiej lub śląskiej
✓ 0,3 kg wędzonego boczku
✓ 0,2 kg słoniny
✓ 3 udka z kurczaka
✓ 3 duże cebule
✓ 1 szklanka czerwonego wina
✓ przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, jałowiec, kminek, pieprz, sól, wegeta (najlepiej domowej roboty bez soli), przyprawa do bigosu.
Wypasiony bigos po staropolsku gotowany 4 dni – słoiki w trasę – przygotowanie:
Grzyby pokruszyć na drobne kawałki i zalać wodą. Udka z kurczaka wyczyścić, zalać wodą, posolić do smaku i dodać pełną łyżkę wegety bez soli (bo jeśli z solą, to wcześniej nie solić) i gotować godzinę od zawrzenia. Kapustę odcisnąć z kwasu, pokroić, wypłukać, zalać wodą, zagotować i odcedzić. Jeśli w trakcie gotowania okaże się, ze kapusta jest za mało kwaśna, to można podlać odciśniętym kwasem, dlatego wolę mocniej wypłukać i potem dolać kwasu niż nie płukać i ugotować za kwaśne. Po ugotowaniu udek wyjąć je do wystygnięcia, a bulionem pozostałym z tego gotowania zalać kapustę i gotować do zawrzenia uważając żeby nie przypalić. W międzyczasie każdy rodzaj mięsa i wędliny pokroić w grubą kostkę. Słoninę wysmażyć na skwarki i na tej słoninie obsmażać mięso. Ja najpierw smażyłem wołowinę do zamknięcia porów, a potem dodałem schab z karkówką i całość smażyłem około 30-40 minut. Usmażone mięso dodać kapusty, wlać wodę z grzybami (najpierw należy spróbować czy woda nie jest gorzka, a gdy jest gorzka to odcedzić grzyby), pokrojone na ćwiartki śliwki, wszystko dobrze wymieszać i dusić na wolnym ogniu. W kolejnym międzyczasie pokroić kiełbasę w talarki i boczek w kostkę i razem podsmażyć na tej samej patelni co mięso. Na końcu posiekać cebule i też podsmażyć, dodać do reszty i co jakiś czas mieszając dusić około 2 godziny. Oczywiście od początku gotowania kapusty z mięsem dodać przyprawy: 5-6 liści laurowych, po 5-10 kulek ziela angielskiego i jałowca, łyżeczkę kminku i pieprzu, przyprawę do bigosu. Po godzinie można sprawdzić czy nie jest za mało słone i ewentualnie dosolić, ale z umiarem, bo kapusta za dwa-trzy dni odda więcej soli niż przyjmie w trakcie gotowania.
Po zakończeniu gotowania wynieść garnek do chłodnego pomieszczenia na 24 godziny. Na następny dzień doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez godzinę. Cykl gotowania u studzenia powtarzać przez 4-5 dni. Na koniec można wszystko zapakować do słoików, zapasteryzować i cieszyć się najlepszym na świecie bigosem w trasie.
Smacznego. 🙂
Moje pomysły na jedzenie w trasie. Czasem zaskakujące – niektórzy mówią o nich „bieda” – czasem bardzo proste, czasem skomplikowane, ale zawsze dużo lepsze od gotowców typu ADR ze sklepu.
Nazywam się Marcin Marek Kucharzyk, jestem zawodowym kierowcą i amatorskim kucharzem.